DW Mieszko “awansowany” do rangi hotelu

Oczywiście “awansowany” w cudzysłowie, gdyż Mieszko dalej pozostaje Domem Wczasowym / Wypoczynkowym czy też Ośrodkiem Wypoczynkowym jak widnieje na stronie obiektu (lub innym obiektem noclegowym), ale określenie “hotel Mieszko” przewijało się zarówno na plakatach promujących imprezę I Konfrontacja Klubów Bokserskich oraz na innych stronach, które opisywały to wydarzenie.

Hotel Mieszko na plakacie
Fragment plakaty promującego I Konfrontację Klubów Bokserskich

Źródło nieścisłości

Bez cienia wątpliwości należy uznać, że głównym elementem, który wprowadzał w błąd był plakat promujący imprezę. Na plakacie widniała informacja, że wydarzenie odbędzie się w Hotelu Mieszko, a skoro jest to oficjalny plakat, to informacja musiała wypłynąć od organizatorów. Nie można wykluczyć, że złą informację zamieściła firma tworząca plakat, ale przecież projekt zawsze trafia do akceptacji przed finalnym drukiem.

Hotel Mieszko na portalach informacyjnych

Trudno określić źródło nieścisłości w przypadku stron internetowych, ale można uznać, że mógł to być plakat promujący I Konfrontację Klubów Bokserskich, informacje od organizatorów, czy też brak dociekliwości. Mimo wszystko takie informacje wprowadzają w błąd oraz powodują mylne wyobrażenie, że obiekt Mieszko rzeczywiście jest hotelem (na ten moment nie jest). Trzeba pamiętać, że określenia “hotel” mogą używać obiekty, które spełniają ściśle określone warunki (wymienione w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie).

Informacje o hotelu Mieszko na portalach
O “hotelu Mieszko” pisano na wielu stronach internetowych

Karpacz.pl ratuje sytuację

Nie wszędzie pojawiła się informacja o “hotelu Mieszko”. Na oficjalnej stronie miasta Karpacza mowa była o DW Mieszko, co jest zgodne z rzeczywistością. Również inne strony, które posiłkowały się stroną karpacz.pl zamieściły odniesienia do DW Mieszko.

Wzmianka o DW Mieszko na stronie miasta
Karpacz.pl informuje, że to jest jednak DW Mieszko

Hotel Goldener Frieden, FWP Przodownik, DW Mieszko

Kiedyś, dawno temu, obiekt ten rzeczywiście był hotelem, ale nosił wtedy inną nazwę. Goldener Frieden, czyli z języka niemieckiego na polski: złoty pokój. W tamtych czasach obiekt rzeczywiście mógł spełniać ówczesne standardy i mógł mianować się hotelem, ale to było dawno temu.

Później obiekt został przejęty przez Fundusz Wczasów Pracowniczych, a nazwa została zmieniona na FWP Przodownik. Zniknęło wtedy określenie “hotel”. W dalszym okresie nazwa zostaje zmieniona na “Mieszko”, a przed nazwą obiektu jest dopisywane DW (Dom Wczasowy / Wypoczynkowy).

Chaos informacyjny, nierozumienie tematu

Z przeprowadzonych przeze mnie badań wynika, że w Internecie znajduje się bardzo dużo nieprawdziwych, niezgodnych z rzeczywistością informacji. Dotyczy to na przykład klasyfikacji obiektów noclegowych – na przykład pewna strona dodaje do wszystkich obiektów w swojej bazie określenie “hotel”. Osoba przeglądająca taką stronę może odnieść wrażenie, że wszystkie te obiekty są hotelami, co w rzeczywistości może nie być prawdą (tak w większości przypadków bywa).

FWP Przodownik, Hotel Goldener Frieden
Znalezione w Internecie

Kolejna sprawa to ludzie. Część (większość?) ludzi mało wie o kategoryzacji obiektów noclegowych. Dla części każdy duży obiekt to hotel. Niektórzy dany obiekt klasyfikują po cenie (tak jak samochód…) – zgodnie z zasadą: “płacę, wymagam”. Skoro ktoś płaci dużo, to i jego wymagania są wysokie. O ile Mieszko mógłby kwalifikować się do pierwszego odniesienia (duży obiekt), to przy cenie nie wypadłby najlepiej, bo nocleg w Mieszku jest tani, co nie uzasadnia do oczekiwania nie wiadomo czego (choć niektórzy i przy niskiej cenie mają duże oczekiwania…)

Pewne określenia – np. hotel czy pensjonat (i pochodne) – są zarezerwowane dla obiektów, które spełniają kryteria. Pozostałe określenia można stosować bez ograniczeń. Dlatego można spotkać np. Wille, Ville, Rezydencje, Gościńce, Pokoje Gościnne, Zamki, Zameczki, Pałace, Pałacyki… vide: Pałac Margot w Karpaczu.

 

Zobacz także:

Leave a Comment